۱۳۹۲ شهریور ۱۹, سه‌شنبه

20 درصد مردان شرق آسیا به همسران خود تجاوز می‌کنند !

نتایج تحقیق یک مجله علمی در کشورهای حوزه اقیانوسیه در آسیای شرقی، درباره تجاوز به زنان منتشر شده است. ۶۰ درصد مردان مورد تحقیق گفته‌اند که تنها چون حوصله‌شان سر رفته بوده به همسرشان تجاوز کرده‌اند.یک چهارم مردان آسیایی حوزه اقیانوسیه حداقل یک بار به یک زن تجاوز کرده‌اند. این نتیجه تحقیقی است که یک مجله پزشکی به نام "The Lancet" انجام داده است.

این تحقیق به سفارش سازمان ملل در کشورهای بنگلادش، کامبوج، چین، اندونزی، گینه نو و سری‌لانکا بین ۱۰ هزار مرد تا ۵۰ ساله انجام شده است.

بیشتر این مردان به زنانی که با آن‌ها زندگی می‌کردند تجاوز کرده‌اند و یک دهم آن‌ها زنانی را که شریک زندگی‌شان نبوده‌اند نیز مورد تجاوز قرار داده‌اند. تقریبا نیمی از جامعه مورد تحقیق، عمل تجاوز را بیش از یک بار انجام داده‌اند.

بدترین موقعیت را در بین کشورهای محل تحقیق "پاپوآ گینه نو" دارد. در این کشور ۲۷ درصد مردان مورد پرسش، زنانی غیر از شرکای زندگی‌شان را مورد تجاوز قرار داده‌اند. این کشور جایی است که از تابستان امسال دولت استرالیا پناهجویانی را که به طور غیرقانونی به استرالیا وارد می‌شوند به آن‌جا می‌فرستد.

«حوصله‌ام سر رفته بود؛ به همسرم تجاوز کردم!!»

درباره علت تجاوز به زنان در چارچوب زندگی زناشویی، سه چهارم مردان (حدود ۷۵ درصد) اظهار کرده‌اند که عمل جنسی را حق خود می‌دانند، ۶۰ درصد عمل جنسی را نوعی سرگرمی دانسته ‌و در پاسخ گزینه "حوصله‌ام سر رفته بود" را انتخاب کرده‌اند. ۳۸ درصد نیز به منظور تنبیه زنان به آن‌ها تجاوز کرده‌اند.
تقریبا نیمی از مردانی که به شریک زندگی‌شان تجاوز کرده‌اند (۴۶ درصد) مرتکب سایر خشونت‌ها علیه شریک زندگی خود نیز شده‌اند.پژوهشگرانی که این تحقیق را ارزیابی کرده‌اند می‌گویند این‌که اکثریت مردان صراحتا اعلام کرده‌اند که خودخواسته و ارادی به زنان تجاوز کرده‌اند ناشی از فرهنگ مردسالارانه حاکم بر این جوامع است. به همین دلیل، این موضوع در کشورهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال در پاپوآ گینه نو و کامبوج مسئله آمیزش اجباری با زنان در قالب رابطه زناشویی جزو سنت آن‌هاست و به همین دلیل آمار تجاوز هم بالاتر از سایر کشورهاست.
کمترین آمار تجاوز به شریک زندگی در میان کشورهای مورد مطالعه متعلق به اندونزی و بیشترین آن متعلق به پاپوآ گینه نو است.
رابطه همجنس‌گراستیزی و تجاوز گروهی

در بخش دیگری از این تحقیق مردانی که مرتکب تجاوز گروهی به یک زن شده‌اند مورد بررسی قرار گرفته‌اند. اکثریت این مردان پیش‌زمینه همجنس‌گراستیزی (هموفوبیا) داشته‌اند.
همچنین اکثر این مردان متعلق به طبقات پایین اجتماع و فقیر بوده‌اند. عضویت در گروه‌ها و دسته‌ها و نیز استفاده از مواد مخدر دو عامل دیگر موثر در تجاوزات گروهی بوده‌اند
.